Новият коронавирус, наричан още COVID-19, е вирус, който се разпространява по целия свят. Първоначално е идентифициран в Китай с последващо разпространение в множество страни, включително България. Въз основа на променящата се епидемиология на COVID-19 се очаква да има трансплантирани пациенти, които да заболеят от COVID-19 през следващите седмици. Липсва яснота доколко реципиенти на органи или пациенти, получаващи имуносупресивна терапия, ще заболеят от COVID-19. Освен това се знае малко за влиянието на имуносупресията, раковата химиотерапия или трансплантация върху предаването или тежестта, с която ще протече евентуално заразата. Предполага се, че пациентите, получаващи такива лечения, биха били изложени на по-висок риск от развитие на тежко заболяване. Тази информация е разработена с цел да отговори на някои от често срещаните въпроси, които може да се породят относно COVID-19. Съдържат се и препоръки, които е добре да се следват за предпазване от заразяване с COVID-19. Ако за някои хора правилата, наложени поради пандемията от COVID-19 са тежки за изпълнение, то за всички трансплантиран или получаващи имуносупресивни терапии пациенти те са ежедневие.
1.КАКВО Е COVID-19?
Над 80% от клиничните проявления изглеждат леки, като сравнително при малка част симптоматиката се проявява тежко и се налага хоспитализация. Пациентите, които развият тежко заболяване, могат да имат бавно прогресиращ процес, като симптомите продължават седем или повече дни, преди да прогресират до степен, в която се изисква хоспитализация.
Клиничните презентации са разнообразни и варират от асимптоматични до тежки и могат да включват:
Други: главоболие, болки в гърлото, коремна болка, диария.
Въз основа на анализ на над 40 000 китайски пациенти с потвърден COVID-19, инфекцията причинява леки симптоми в 81% от случаите и причинява тежко заболяване, включително респираторна или мултиорганна недостатъчност в 5% от случаите. Приблизително 2% от пациентите почиват, а рискът от смърт е по-голям при пациенти на възраст над 70 години и с вече съществуващи хронични заболявания. Както е отбелязано във въвеждането, малко се знае за влиянието на имуносупресията, раковата химиотерапия или трансплантация върху предаването или тежестта на COVID-19. Предполага се, че пациенти преминали трансплантация и тези, които получават имуносупресивна терапия, включително лечение на рак, биха били изложени на по-висок риск от развитие на тежко заболяване.
Въз основа на наличните понастоящем данни процентът на хората, умиращи от COVID-19, е много по-нисък от докладите за заболеваемост от SARS, но по-висок от сезонния доклад за грип. COVID-19 е по-широко разпространен от SARS.
Няма категорични данни дали инфекцията с COVID-19 е по-честа и/или по-често сериозна при трансплантирани, отколкото при здрави хора. Въпреки това, други вируси често причиняват по-сериозни заболявания при хора с подтисната имунна система, като трансплантирани пациенти. Поради тази причина е важно да се вземат предпазни мерки за предотвратяване на инфекцията.
Вирусът се предава главно чрез близък или директен контакт с човек, който има вируса. Смята се, че хората са по-заразни, когато имат симптоми, но някои хора могат да пренасят и предават вируса, дори ако нямат симптоми или са само леко болни. Възможно е да се заразите с вируса от повърхност, до която се е докоснал заразен човек. Вероятно преди това той е пипал носа, устата или очите си без да измие ръцете си, преди да пипа повърхности като дръжки на вратите, маси, бутони на асансьори, на тоалетни казанчета и др.
Вероятността от инфекция зависи от това дали има заразени индивиди в средата, където се намира трансплантирания пациент.
Най-добре е да се избягва контакт в продължение на 14 дни с хора, завърнали се от район с висок риск, където биха могли да бъдат изложени на COVID-19. Ако човекът остане здрав след 14 дни, контактът може да продължи.
Има много различни причини, които могат да причинят температура, кашлица, задух и грипоподобни симптоми. Ако обаче имате симптомите, изброени във въпрос 2, моля:
Информирайте личния си лекар или се свържете с денонощната гореща линия 112.
Носете маска, когато сте с други хора, за да избегнете предаването на инфекцията.
Не посещавайте болница, а се свържете с личния си лекар и той ще Ви съдейства за по-нататъшни стъпки.
Ако близък член на семейството или партньор е със съмнение или е диагностициран с COVID-19, трябва да избягвате всякакъв по-нататъшен контакт, защото сте трансплантиран. Трябва да се следите за симптоми и е препоръчително да се самоизолирате в продължение на 14 дни. Свържете се с личния си лекар, ако имате следните симптоми: температура, кашлица, задух, диария, гадене, повръщане, болки в корема.
Понастоящем няма одобрена ваксина или лекарство за предотвратяване или лечение на инфекцията, но клинични изпитвания продължават.
Може да направите скринингът за COVID-19 в държавни или в частни лаборатории. Ако смятате, че имате COVID-19, обадете се на личния Ви лекар и той ще Ви съдейства за по-нататъшни изследвания, наблюдение и указания.
Към момента вече и в България има частни лаборатории, които предлагат възможност за тестване за коронавирус.
Специалистите се обединяват около мнението, че бързите тестове могат да помогнат за по-бързото идентифициране на заболелите, но при положителен бърз тест всеки трябва да се подложи и на PCR тест.
Следвайки процедурата, ако в частната лаборатория тестът е бил положителен той се изпраща до Националната референтна лаборатория за потвърждение.
Хората, чиито тестове са положителни, биват поставяни под домашна карантина или ако състоянието е по-сериозно – хоспитализирани.
Рискът от инфекция с COVID-19 в болниците все още е малък. Здравните заведения оценяват пациентите за риска от COVID-19 и ако има подозрения, тези пациенти се изолират. Въпреки това, тъй като условията на работа в болницата могат да се променят постоянно в този момент е полезно предварително да проверите дали планираната ви визита е все още валидна. Ако вашето здравословно състояние позволява, може да помислите за отлагане на визитата си по-късна дата в центъра за проследяване.
Ако имате респираторни симптоми (например кашлица, задух) или повишена температура в деня на посещение в болница или поликлиника, моля, уведомете Вашия лекар преди да отидете, за да може екипът да предприеме адекватни мерки.
Вие и хората около Вас е добре да спазвате следните препоръки:
Рискът от инфекция с COVID-19 чрез даряване на органи е много нисък. Живите донори не трябва да бъдат изложени на риск от заразяване с COVID-19 през последните 28 дни (пътуване до зона с висок риск или контакт с лице с положителен тест за COVID-19).
Препоръчва се донорът да бъде изследван и да бъде отрицателен тест на COVID-19.
Със Заповед на министъра на здравеопазването временно са преустановени трансплантациите в Република България.
Посъветвайте се с личния или наблюдаващия Ви лекар. При тежко състояние се обадете на личния лекар, наблюдаващия Ви лекар или на телефон 112. Ако имате прогресиращи симптоми като задух и бърза уморяемост може да изискате приемане в болницата за допълнителни изследвания. Понастоящем няма одобрено лечение за COVID-19, но навсякъде в болниците в страната се прилагат работещите практики за лечение на вируса.
Най-добрият съвет остава:
Често проверявайте за актуални предложения от следните организации, които работят усилено, за да поддържат актуална информация за разпространението на COVID-19, включително променящите се условия в нашата страна:
МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО: www.mh.government.bg
ЕВРОПЕЙСКИ ЦЕНТЪР ЗА КОНТРОЛ И ПРЕВЕНЦИЯ НА ЗАБОЛЯВАНИЯТА (ECDC, EUROPEAN CENTRE FOR DISEASE PREVENTION AND CONTROL): www.ecdc.europa.eu
СВЕТОВНА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ (WHO, World Health Organization): www.who.int
Какво е сърдечна трансплантация?
При трансплантация на сърце, вашето болно или увредено сърце се отстранява и се заменят със здраво сърце, което се дарява от друго тяло (наричано още трупен донор).
Кога за първи път се извърши трансплантация на сърце?
На 3 декември 1967 г. в операционна зала на клиниката „Гроте Шур“ в Кейптаун, ЮАР Кристиан Барнард Неедлинг извършва първата в света трансплантация на човешко сърце.
Професор Александър Чирков прави първата сърдечна трансплантация в Източна Европа в болница „Света Екатерина“ на 14 май 1986 г. Сърцето получава 12-годишно дете във финален стадий на вродена кардиомиопатия.
При кои сърдечни заболявания се извършва трансплантация на сърце?
Редица заболявания на сърдечно-съдовата система, особено в краен стадий, могат да станат причина и показание за извършване на сърдечна трансплантация, като най-често това са краен стадий на сърдечна недостатъчност, вродени пороци на сърцето, тежко засягане на различните структури на миокарда:
Алтернативи на сърдечната трансплантация
Преди насочването за сърдечна трансплантация вашият лекуващ лекар трябва да оцени следното:
Контраиндикации за сърдечна трансплантация
Сърдечна трансплантация не може да бъде извършена при:
Съпътстващите заболявания имат важно влияние върху решението за приемане за трансплантация и трябва да бъдат изследвани при всеки пациент. Всички съпътстващи заболявания, които влияят негативно върху прогнозата след трансплантацията, трябва да бъдат оценявани индивидуално.
Подготовка за трансплантация
Пациентите, чакащи за сърдечна трансплантация трябва да се въздържат изцяло от:
Грижи и режим след сърдечната трансплантация:
Имунизации
Как да останем в добро здраве, докато сме в списъка за сърдечна трансплантация?
Докато сте в списъка за сърдечна трансплантация, ТРЯБВА да се свържете с наблюдаващия ви лекар:
Опасност от инфекции:
Изисквания към пациенти, включени в листа на чакащи за белодробна трансплантация
След включването Ви в листата на чакащите за белодробна трансплантация трябва да спазвате следните изисквания:
В допълнение:
Изключване от листата на чакащи
Подготовка за трансплантация
Имунизации
Хранителен режим
Ако сте получили инструкции да отслабнете, се препоръчва следното:
Ако сте инструктирани да повишите телесното си тегло, следните предложения ще ви помогнат:
За пациентите с муковисцидоза (кистична фиброза) е задължителна среща с диетолог, който е специалист в изготвяне на подходящ хранителен режим.
Как да останете в добро здраве, докато сте в списъка за белодробна трансплантация?
Най-важното е да полагате необхидмите усилия, за са останете максимално здрави – физически и емоционално преди белодробната трансплантацията. Научете колкото е възможно повече за Вашето заболяване, необходимите изследвания, лечения и какво Ви очаква преди, по време на и след трансплантацията. Поддържането на оптимално физическо здраве и добрата информираност ще допринесат за по-бързото Ви възстановяване след белодробната транплантация.
Докато сте в списъка за белодробна трансплантация, ТРЯБВА да се свържете с наблюдаващия ви лекар:
Забрани, които трябва да следват чакащите за белодробна трансплантация:
Подари спецификата на различните белодробни болести е необходимо да се предпазвате от:
Плесен:
Домашни любимци:
Други бактерии:
Опасност от инфекции:
Кои пациенти не могат да бъдат включени в листа за белодробна трансплантация?
Някои от следните състояния са причина пациентите да не бъдат включени в листа за белодробна трансплантация:
Черният дроб изпълнява многобройни, с изключително важно значение функции за организма, само част от които включват синтез на протеини, участие в коагулационните процеси (в черния дроб се произвеждат редица ензими, протеини и други субстанции, които активно участват в процесите на кръвосъсирване), синтеза на жлъчни киселини, необходими за разграждането на редица субстанции, обезвреждане на лекарства, токсини и химикали и много други. Черният дроб притежава уникалната способност за регенерация и самовъзстановяване.
Трансплантация на органа е необходима при невъзвратимо, необратимо увреждане и липса на други алтернативни методи на лечение.
Решението се взима от екип от специалисти, като пациентът се включва в така наречената листа на чакащите. Всеки отделен пациент по определена схема в зависимост от тежестта на заболяването си и шансовете за поддържане на живота без трансплантация (определяне на необходимостта и важността на трансплантацията като лечебен метод) натрупва определен брой точки.
Системата е известна като MELD (model of end-stage liver disease), като точките се определят в зависимост от стойностите главно на три основни показателя:
С помощта на специално разработена формула се изчислява степента на тежест на общото състояние при отделните пациенти, като лицата с по-висок MELD score са с предимство пред останалите и съответно заемат челните позиции в списъка на чакащите.
Листата на чакащите за трансплантация се подрежда освен по броя точки, натрупани по въпросната формула, също и според кръвната група (необходимо е съответствие).
Преди трансплантацията е необходимо извършване на тъканно типизиране с определяне съвместимостта между дарител и приемател по HLA и ABO системи, извършване на необходимите образни, лабораторни и инструментални изследвания за определяне на функционалната активност на отделните органи и системи (бял дроб, бъбреци, сърдечно-съдова система, черен дроб), тъй като е необходимо стабилизиране състоянието на пациента преди интервенцията за минимизиране на рисковете, свързани с нея.
Чернодробните заболявания са животозастрашаващи и затова не бива да се оставят да се развият, а трябва да се овладяват навреме. Самият черен дроб е орган, чиито функции са свързани с развитието на целия организъм. Но при силно влошаване на състоянието на пациента и степента на увреждане на черния дроб единственото лечение е трансплантация.
Основните заболявания, които увреждат черния дроб и налагат неговата трансплантация са:
Докато реципиентът очаква да бъде трансплантиран с нов черен дроб, лекуващият лекар следи и контролира усложненията, породени от чернодробната недостатъчност, с цел стабилизиране и пригодност на пациента за трансплантация.
Крайната фаза на чернодробна недостатъчност е много рисково за пациента състояние, поради което при необходимост той може да бъде често хоспитализиран. Всяко едно отклонение в стойностите на черния дроб се актуализира съгласно системата MELD и това се отразява в общата информация за пациента в съответното лечебно заведение, към което той е пациент.
Присаждане на черен дроб или част от черен дроб може да се извършва на пациенти с терминална чернодробна недостатъчност, които не страдат от онкологични заболявания в краен стадий и други заболявания, които могат да компрометират резултата от трансплантацията.
на чернодробна трансплантация включват:
За намаляване на риска от възникване на нежеланите ефекти и рискове се препоръчва стриктно и продължително наблюдение на пациентите, като последните обикновено прекарват няколко дни (средно пет) в интензивно отделение, след което поне още толкова във вътрешно отделение за проследяване на показателите им, нормалното възстановяване и своевременно реагиране при първи признаци за нежелани ефекти от различно естество.
След изписване от болничното заведение пациентите стриктно се проследяват първоначално с по-висока честота, а след преминаване на шестия месец от процедурата – на всеки няколко месеца.
Много е важно да се подчертае, че здравословното състояние на пациента преди чернодробната трансплантация е от голямо значение за неговото по-бързо и пълно възстановяване след нея.
Трансплантацията на орган е свързана със задължителното прилагане на подходяща имуносупресивна терапия през целия живот. Това са определен вид медикаменти, т.нар. имуносупресори, които служат за потискане на имунната система на реципиента и предотвратяват отхвърлянето на присадения орган, в случая на черен дроб.
При нормализиране на общото състояние се преминава към монотерапия за минимизиране на рисковете от изява на странични реакции, свързани с потискането на имунната система.
Важно е последващата грижа за цялостното здравословно състояние на пациента, като последният е необходимо да се храни здравословно (намаляване приема на сол, мазнини, пържени и тестени храни), с подходяща двигателна активност и отказ от вредните навици (абсолютно е противопоказана консумацията на алкохол след трансплантацията, като допустимите количества се изчисляват на една бира, чаша вино или малко питие дневно, не по-често от три пъти в седмицата).
Някои основни правила при хранене
Физическа активност
Упражненията и физическата активност след чернодробна трансплантация е необходимо да бъдат част от вашето ежедневие, за да продължи подобряването на цялостното ви физическо и психическо здраве.
След трансплантацията всеки пациент трябва да се движи пеша колкото е възможно повече. В зависимост от физическото състояние на реципиента, физическата активност се увеличава през всеки изминал ден.
Ходене, колоездене, плуване, ниско интензивни тренировки и други физически дейности могат да бъдат част от здравословен и активен начин на живот след трансплантация. Но преди започване или промяна на следтрансплантационния режим на физически упражнения задължително трябва да се консултирате с вашия наблюдаващ лекар.
Какво е бъбречна трансплантация?
Основен метод на лечение при пациентите с ХБН (хронична бъбречна недостатъчност) е присаждане на бъбрек от донор на реципиент – трансплантация на бъбрек.
ХБН е медицинско състояние, при което бъбреците не успяват адекватно да филтрират отпадните продукти. Така опасни количества отпадни продукти се натрупват в кръвта и тялото, предизвиквайки уремия.
Хронична бъбречна недостатъчност може да бъде резултат от други заболявания като:
При пациенти с крайна фаза на бъбречна недостатъчност вариант за поддържане на жизнената функция е прилагането на бъбречна диализа или трансплантация на бъбрек.
Какво се прави преди трансплантация на бъбрек?
Първоначално се проследява цялостното състоянието на пациента и се преценя дали е удачно извършването на бъбречна трансплантация (контраиндикациите за извършване на операцията ще намерите по-надолу).
Следва намиране на подходящ донор и проследяване на неговия здравен статус. Когато не може да се намери подходящ жив донор, се чака за бъбрек от починал донор, което може да отнеме няколко години.
Бъбреците от жив и от трупен донор функционират еднакво добре. Недостатъкът на живото донорство е, че здрав човек трябва да премине през хирургична интервенция, за да бъде експлантиран здрав бъбрек. На донора ще му е необходимо време за възстановяване преди да се върне към работата си и към други дейности.
За да получите бъбрек от трупен донор, трябва да бъдете включени в Листата на чакащи, веднага след като Ви оценят като подходящ за трансплантация. Може да отнеме години, за да се появи възможност да Ви бъде предложен подходящ бъбрек от трупен донор. През времето от включването в листата, докато се появи подходящ донор, Вие вероятно ще бъдете на някакъв вид диализа.
Да получите трансплантация преди да е необходимо да започвате диализа се нарича превантивна трансплантация. Тя позволява да избегнете диализата изцяло. Да Ви бъде направена трансплантация не дълго след като имате бъбречна недостатъчност, но все пак след известно време на диализа, се нарича ранна трансплантация. И двата вида имат предимства. Някои изследвания показват, че превантивната или ранна трансплантация, с малко или никакво време на диализа, могат да доведат до по-добро здраве в дългосрочен план. Това може да Ви позволи да продължите да работите, да Ви спести време и пари и да Ви осигури по-добро качество на живот.
За трансплантацията на бъбрек е необходимо:
Донори на бъбрек могат да бъдат:
Достатъчно е да се извърши трансплантация само на един здрав бъбрек, който може напълно да заеме ролята и на двата болни бъбрека.
В съответствие с действащия българския Закон за трансплантация на органи, тъкани и клетки жив донор на бъбрек може да бъде съпруг/съпруга, брат/сестра, син/дъщеря, родител или роднина до четвърта степен по съребрена линия.
Противопоказания за извършване на бъбречна трансплантация са:
Следоперативен период при трансплантация на бъбрек:
След успешна трансплантация новият бъбрек филтрира кръвта, така че пациентът вече няма нужда от диализа. За да се предотврати отхвърлянето на донорския бъбрек се предписват имуносупресори – медикаменти, които потискат имунната система на реципиента, за да не атакува трансплантирания орган.
Престоят в болница е около една седмица (до 10 дни), през което време се следи внимателно състоянието на пациента. Медицинският екип наблюдава дали бъбрекът е приет от организма на пациента, дали има признаци на усложнения, как се възстановява раната, правят се изследвания на отделената урина.
Следват чести прегледи по график в продължение на няколко седмици.
От голямо значение е и диетата. Препоръчва се приемът на червени боровинки, зеле, червени чушки, ябълки, лук, чесън, карфиол, малини, ягоди, череши, червено грозде, яйчен белтък, риба и зехтин. Желателно е да не се прекалява с течностите и белтъчните храни, ограничава се също приемът на сол, калий, фосфор и други електролити.
Най-общо казано, реципиентите, чакащи за трансплантация трябва да са на здравословна диета (малко мазнини и малко сол). Ако имате диабет или други здравни проблеми, ще имате още ограничения и диетолог може да Ви помогне да планирате ястията, които са подходящи за вас.
След бъбречна трансплантация на болния се забранява консумацията на грейпфрут, нар и зелен чай. Активните субстанции, които се съдържат в тези хранителни продукти си взаимодействат с имуносупресивните медикаменти, като водят до увеличаване на концентрацията им в кръвта и проява на токсичност.
Имунизации
Докато сте в списъка за бъбречна трансплантация, ТРЯБВА да се свържете с наблюдаващия Ви лекар при:
Опасност от инфекции: